Paris'te Bir Türk Ressam

Merhabalar,

İki günde bitirdiğim bir kitabı hemen paylaşmak istedim. Aslında Sanat 101 kitabını okuyordum. Ama daha önce aldığım Paris'te Bir Türk Ressam adlı Hıfzı Topuz'un kitabına da şöyle bir göz atayım dedim. İlk giriş kısmını şöyle bir okurken bir baktım bırakamıyorum ve dün öğlene doğru kitabı yarılamıştım ki zaten kitap 152 sayfa ve yaklaşık 50 sayfası da resim ve fotoğraflardan oluşuyor.

"...Bazen deli rolü oynarken deliyorum."F.Mualla

Kitap, önemli ressamlarımızdan ve bohem hayat yaşayan daha doğrusu yaşamak zorunda kalan Fikret Mualla'nın hayatını Hızfı Topuz'un gözünden anlatıyor. Ama Hıfzı Topuz farklı insanların Fikret Mualla hakkındaki görüşlerine de yer vermiş. Belli bir kronoloji yok. Fikret Mualla'nın İstanbul, Ayvalık, Berlin, Paris gibi yerlerde anıları toplanmış. Kitabın arkasındaki özet kısmını da merak edenler için buraya koyuyorum.

"...şöyle akşamdan sabaha huzurla bir ölebilsem gözüm arkada kalmayacak."F.Mualla

Birçok insan tarafından Fikret Mualla ile ilgili bilinen olay; Picasso'nun bir tablosunu ele geçirmesine rağmen onu yok denecek bir paraya satmasıdır. Ancak, bu olay Mualla tarafından Topuz'a başka anlatılmış. Yine Mualla tarafından başka başka insanlara başka başka anlatılmış. Topuz da artık hangi hikaye doğrudur diye hepsine de kitapta yer vermiş. Galiba bu farklı hikayelerde Mualla'nın delilik sınırlarında gezmesinin de etkisi var.Bana göre, eşsiz resimler yapmış gündelik hayatı anlatan. Tabi ömrünün çoğu Paris'te geçtiği için Paris'in gündelik hayatını, kafelerini, barlarını, kadınlarını yansıtmış hep tuvallerine, kağıtlarına... Kitapta da bolca bu güzel resimlere yer verilmiş. Nadiren yağlıboya yapar, guaj tekniği daha hızlı bittiğinden guajı seçer, sıkıntıya gelemez çünkü.
Hayatını okurken sanki bir film izlemiş gibi oldum, tam filme uyarlanıp ilgi ve beğeni çekecek cinsten. Böyle delilik sınırlarında gezinirken, Picasso'nun bile resimlerine hayran kaldığı bir ressamın acı hikayesi... Resim sanatı ile özel bir ilginiz olmasa dahi bu büyük hayatı zevkle okuyarak Fikret Mualla'yı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Yorumlar

 1. fikret mualla'yı çeşitli hikayelerde okudum,ama böylesi ilgi çekici okumalı mutlaka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer fırsatını bulursanız okumanızı tavsiye ederim))

   Sil
 2. sende e.h.gombrich "sanatın öyküsü" var mııı. müthiş kitap yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şu an yok ama ilerde okurum büyük bi ihtimalle. Elimde başka kitaplar çok da..))

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Frida Kahlo Tabloları Ne Anlatıyor?

Kardeşimin Hikayesi

Pastel Boya Denemelerim