1 Eylül 2015

Frida Kahlo Tabloları Ne Anlatıyor?

Frida Kahlo'nun hastalıklarla ve Diego Riveria ile geçen zorlu yaşam mücadelesini filmlerden, kitaplardan biliyoruz. Resimle uğraşan biri olarak resimleri beni de çok etkiliyor ve kendimce anlamlandırmaya çalışıyorum. Ya da Frida'nın hangi ruh halinde neyi düşünerek o resimleri yaptığını okuyorum, araştırıyorum. Kendimce bazılarını anlatmak istedim.

İki Frida


74427da205ceccb64a4e285915d93823678118a2%2B(1)

İki Frida... Arka plandaki gelecek fırtınanın habercisi karanlık, uğursuz görünümlü gökyüzü, Frida'nın iç dünyasındaki huzursuzluğu ve karmaşayı temsil eder. Önde ise iki frida vardır. Sağdaki Frida, meksikaya ait kökenini (annesi meksikalı) soldaki ise alman yahudisi olan babasının kökenini yani Avrupalı oluşunu yansıtır. Kalpten çıkan tek bir damar var ve Diego'nun çocukluk resminde son buluyor. Frida bu resmi yaparken kalbi anatomik çizebilmek için tıp kitaplarını karıştırmış. Kucağına damlayan kanlar, geçirdiği ameliyatlara ve sürekli düşürüp sahip olamadığı bebeklere dair acılarını temsil eder.İki Frida arasında da tuhaf bir yakınlık ve uzaklık mevcut.


Yaşasın Yaşam! 


frida-kahlo-viva-la-vida


Frida Kahlo'nun ölmeden önce yaptığı son resminde yarılmış, açılmış karpuzları görüyoruz. Bol sulu ve kan kırmızısı olan karpuzların yaşam dolu olmalarını ancak onların kesilmesi ile görüyoruz. Tıpkı Frida'nın bedeni gibi...

Dorothy Hale'in Intiharı


dorothy_hale

Hollywood'da ünlü bir aktris olmaya başlayan Dorothy Hale evlenmeyi beklediği sevgilisinin kendisiyle evlenmeyeceğini öğrendikten sonra Hampshire House isimli binadan kendini atar. Frida'dan Dorothy'nin annesine kızının anısına hediye bir resim yapılması istenir. Frida, Paris dönüşü gemideyken bu resme başlar. Ancak sonuç hiç de annesinin ya da bir başkasının beklediği gibi değildir. Herkes Dorothy'nin güzel bir oto-portesini beklerken, Frida üç aşamalı olarak intiharını resmetmiştir. Aslında kendinden beklenen de budur, annesi için korkunçtur. Hatta resmin orjinal çerçevesine dahi kırmızı kan damlaları eklemiştir.

Kırpık Saçlı OtoportreDiego'nun sadakatsizliğinden yorulan ve "sakat değilim ben, kırgınım" diyerek ondan ayrılan, saçlarını dibinden kesen ve erkek takım elbisesi giyen Frida'nın acısının çokluğu ve büyüklüğü yerlere savrulan saçlarıdır. Defalarca aldatılan Frida için, bardağı taşıran son damla Diego'nun kendisini öz kız kardeşi ile aldatmasıdır. Ve resim bu acının üzerine yapılmıştır.

Henry Ford Hastanesi


Frida-Kahlo-Henry-Ford-Hospital-1932

Kahlo'nun rahmi ve yumurtalıkları geçirdiği korkunç trafik kazasında büyük hasar görmüştür. Diego'dan bir çocuk yapma isteği ile yanıp tutuşurken, denemelerin boşa çıkması, kendinde yarattığı kötü ruh halini bu resimde görüyoruz. Bir salyangoz, bir cenin, hamile bedeninin yandan görünüşü, tuhaf bir endüstriyel makine, solmuş bir çiçek ve bir leğen kemiği damarla Frida'ya bağlanmıştır. Arka plandaki sanayi şehri de sevmediği Amerika'yı temsil etmektedir.

Elbisem Orada AsılıBüyük bir karmaşanın ve amerikaya ait nesnelerin simgelerin ortasında Frida’nın sadece elbisesi vardır. Vücudu ve ruhu Amerikan kapitalizmine ait değildir, meksikaya aittir. Amerikaya ait olan ancak elbisesi olabilir daha fazlası değil.


Kırık Kolon32 kez ameliyat geçiren Frida'nın bedeni çok büyük acılar çekmektedir. Yunan mimarisinde görülen bir kolonu vücudunun tam ortasına yerleştirmiş, ve acılarını anlayabilmemiz için vücudunu ortadan ayırmıştır. Vücuduna batan çiviler, hem Diego hem de hastalığı yüzünden çektiği sayısız acıyı arka plandaki hiç bir yaşam belirtisi olmayan çöl de huzursuzluğu temsil eder. Diğer resimlerinde olduğu gibi arka planda hayvanlar, ağaçlar, bitkiler yok. Burada Frida mutsuz ve yalnız!

Suyun Bana Verdikleri
Ünlü sürrealist Andre Breton bir gün Meksikaya gelir ve bu tabloyu görür. Ve Frida'yı sürrealist olarak görür. Frida ise rüyalarını değil, kendi gerçekliğini resimlerinde yansıttığını söyler. Belki de Frida'nın en sürreel tablosudur. Frida küvet içinde ayaklarına bakar. Sağ ayağı deforme olmuş ve kanamaktadır. Yine meksilkaya ait öğeler ile Amerikaya ait öğeler vardır. Yanardağda amerikan gökdeleni yanar; kendi elbisesi sulara gömülür; ağaçta ölü bir kuş bulunur; yılan, sivrisinek gibi hayvanlar bir dağdan bir adaya geçer; annesi ve babasının evlilik fotoğrafları hepsi bir potadadır; suyun ona verdikleridir.

Doktor Farill ile OtoportreFrida kendini defalarca iyileştirmeye çalışan doktor Farill'e kendince bir hediye vermek ister ve o hediye bu resim olur. Şövaledeki tuvalde doktorun otoportresini yapmış ve tekerlekli sandalyede yine ciddi bir şekilde oturmaktadır. Sade bir arka planın önündeki Frida'nın bu kez de fırçalarından kan damlamaktadır ve paleti kalbidir.

Birkaç Küçük sıyrıkGazetedeki bir haberde, bir adam karısını çeşitli yerlerinden bıçaklayarak delik deşik ederek öldürmüştür. Ve hakime, "olayda büyütülecek pek birşey yok, sadece birkaç küçük sıyrıktı" der. Bundan etkilenen ve kadının acısında kendini gören frida oldukça küçük boyutlu bu resmi yapar ve çerçevesine dahi kan damlaları yerleştirir. Yine imzası, birçok resminde olduğu gibi kan kırmızısıdır.

Düşüncelerimde Diego
Tehuana adı verilen yerel bir meksika elbisesi içinde Frida adeta bir gelin gibi durmaktadır. Pazar günleri kiliseye gidilirken giyilen bu kıyafette kadınlar aynı zamanda çiçek açmış gibi gözükürler. Frida da bu kıyafeti seçerken Diego'ya duyduğu aşkın dinsel ve törensel olduğunu ifade etmek istemiştir. Bir gelin gibi durup uzaklara bakar. Alnın tam ortasında ise tüm hayatını kapsayan Diego vardır. Onun için yer Diego, gök Diego, evren Diego'dur. Yaprakların damarları Frida'nın düşünceleri de birbirine geçmiştir.

Yaralı Ceylan


the-wounded-deer

Yunan mitlerindeki gibi Frida kendini yarı ceylan ve mağrur bir şekilde izleyiciye dönük olarak gösterdiği bu resimde, vücuduna dokuz tane ok saplanmıştır. Bu oklar yaşamını etkileyen bunalımları, ihanetleri, aldığı darbeleri, çektiği acıları temsil etmektedir. Tablonun yapıldığı yıla kadar, gerçekten de dokuz büyük yarası olmuştur. 1-çocuk felcine yakalanması, 2-trafik kazası, 3-ilk erkek arkadaşının terk etmesi, 4-birinci çocuğunu aldırması 5-ikinci çocuğunu aldırması, 6-çocuk sahibi olamama acısı, 7-Diego'nun kendisini öz kız kardeşi ile aldatması, 8-Diego'dan boşanması ve 9-Babasının ölümü... Çekilen acılarından kurtulmak ister gibi ürkekçe kaçmak kurtulmak ister gibidir. Yerdeki kırık dal da, kendi gençliğini temsil eder.

Umutsuz


frida-kahlo-without-hope-1945-oil-on-canvas-1368173172_b

İzleyiciye yine gözünde yaşlarla acı içinde bakan Frida, şövaleye asılı bir şekilde kemiklerinin kaynaşmasını sağlayacak olan yediği sakatatları kusmuştur. Arka planda yine huzursuz edici bir ortam ve Meksika'ya ait simgelerden ay ve güneş bulunmaktadır.

Elbiseli Otoportre


self-portrait-in-a-velvet-dress

Trafik kazasının ardından Alejendro (belki de ilk aşkı) onu terk etmiştir ve Frida büyük bir yıkıma uğramıştır. Yatağa bağımlı kalan Frida'ya babası resimle uğraşması için resim malzemeleri aldığında, yatağında yaptığı ilk resim budur. Yüzünde ciddi bir duruş varken, eli sağ tarafa uzanarak bir el beklemektedir. Beklediği el Alejendro'nun elidir.Bu da Frida'nın resimlerinden ve hayatından etkilendiğim bir dönemde onun bir resmini kendime uyarlama denemesiydi. 

13 yorum:

 1. Müthiş. Kendiliğinin sanatında bu kadar özgün ve yaratıcı olarak yansıması..mükemmel gerçekten hayran kaldım.
  Frida hakkında az fikrim var aslında yaptığı birkaç resmi görmüştüm. Bu paylaşım benim açımdan çok faydalı oldu, açıklamalar yerinde.
  Çok beğendim, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, beğenmenize ve ilgilenmenize sevindim. Tablolarında çok acı var gerçekten. Ve resim sanatı tarihinde ilk kez bir kadın acılarını böyle resmetmiş.

   Sil
 2. Offf...Ben de sadece uzaktan biraz biliyorum Kahlo'yu. Ne çok acı var sahiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, bu kadar büyük acıya karşı onu belki de hayata bağlayan resimdi.

   Sil
 3. Ne kadar yoğun ve sert duygular içeren resimler. Ama inanılmaz bilgilendirici bir paylaşım olmuş .Süper.

  YanıtlaSil
 4. Ne kadar yoğun ve sert duygular içeren resimler. Ama inanılmaz bilgilendirici bir paylaşım olmuş .Süper.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, biraz sert resimler İlhan Bey. Beğenmenize sevindim!

   Sil
 5. Merhaba,

  Frida Kahlo ve sanatı hakkında biraz bilgi sahibi idim ama daha fazla araştırmamıştım. Acı dolu hayatında ona refakatçılık eden fırçaları ve boyaları ile bize miras kalan eşsiz resimleri öyküsünü anlatıp düşündürüyor.
  Paylaşımınız için teşekkürler, sayenizde daha da bilgi sahibi oldum...

  Sizi blog keşif etkinliğinden bulup takibe aldım ve bana da beklerim...sevgilerimle <3

  www.gamzenindunyasi74.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ben de sizi takibe aldım. ))

   Sil
 6. Şahane bir yayın olmuş. Frida'nın kendisine de yaptığı resimlere de bayılıyorum. Hepsi ne kadar da anlamlı ve özgün. Frida'nın adına yapılan filmi izlediğimde onu az da olsa anlayabildiğimi düşünmüştüm ki bu açıklamalarla birlikte pekişmiş oldu teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çektiği acılara rağmen hayata tutunup sürekli üretmek var yaşamında. Resme ilgisi olsun ya da olmasın yaşamından ders alınacak çok nokta var bence. Son resminin adının yaşasın yaşam olması da bu dediğimi doğrular nitelikte. Ben teşekkür ederim))

   Sil
 7. Duygularını resimle nasıl bu kadar güzel anlatabilmiş hayran kaldım. Özellikle dorothy hale in intiharını resmettiği tablo. Sizin tablonuz da çok güzel olmuş bu arada devamı gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir dönem kafayı takmıştım frida kahlo tablolarına. Beğendiğinize de sevindim))

   Sil